Čaute rebeli.
Z uniknutých dát z Twitchu vyšlo, že až 60% všetkých odmien dostane menej ako 1% tvorcov. Viacerí to používajú ako dôkaz, že živiť sa tvorbou obsahu je pre drvivú väčšinu ľudí nedosiahnuteľný cieľ.
Blbosť!
1% si rozdelilo vyše 60% zárobkov? Áno, ale to je len hrubé číslo ktoré sa pozerá na všetky kanály. Absolútna väčšina twitch/youtube kanálov, IG profilov, newslettrov atď. má len zopár nepravidelných uploadov a nejde o ľudí, ktorí by sa čo i len pokúsili profesionalizovať sa a niečo si publikovaním obsahu zarobiť.
Najdôležitejším faktorom úspechu pri tvorbe obsahu je pravidelnosť a celková dĺžka, počas ktorej obsah uverejňujete. Vidím to aj na svojom newslettri. Píšem ho 6 rokov, ale len tento rok, kedy ho publikujem pravidelne každý pondelok som reálne začal zarábať.
Bolo to zároveň okolo 100. vydania newslettra, čo je číslo, ktoré je približne potrebné aj na YouTube na dosianutie 1000 odberateľov (kedy začínate zarábať na reklamách) spomína sa často aj pri úspešných podcastoch atď.
Nemám na to dáta, ale myslím si, že ak by sme sa pozreli na tvorcov, ktorí dali von aspoň 100 videí/streamov/newslettrov atď., rozloženie zárobkov by bolo oveľa menej naklonené hornému 1%.
Ďalej, ako sme tu v newslettri už spomínali, úspešní tvorcovia na seba viažu celé tímy ľudí. Ali Abdaal má na YouTube 2 milióny odberateľov a má 13 členný tím a 7 otvorených pozícií (!). To znamená, že jeden takýto úspešný kanál dáva prácu desiatkam ľudí. Na YouTube je momentálne 22000 kanálov s viac ako 1miliónom odberateľov.
Ak v priemere každý z nich zamestnáva len 5 ľudí (bude to oveľa viac, lebo taký mr Beast zamestnáva asi 100 ľudí + do toho nerátame freelancerov, ktorí robia len malé prácičky), tak je to 100 000 ľudí len na YouTube.
Reálne je to číslo ešte násobne väčšie (Príjmy z reklamy tvoria len menšie desiatky percent tržieb pri väčších kanáloch).
A pamätajte, stále hovoríme len o YouTube či Twitchi, existuje kopa ďalších platforiem.
Ďalšie plus tvorby obsahu na internete je tiež extrémne dôležité, no málinko sa o ňom hovorí. Sú to nadobudnuté zručnosti. Tvoriť profesionálne obsah na internete je tvrdá práca a dotyčný tvorca musí byť skutočne “jack of all trades”.
Pár rokov natáčania videí v puberte a si doživotne okamžite zamestnanteľný - vieš strihať videá, točiť, fotografovať, si dobrý v storytellingu, poznáš všetky online platformy, vieš analyzovať dáta, komunikovať na verejnosti… no masaker.
Čiže, aké sú možné scenáre toho, keď sa naplno vrhnete na tvorbu obsahu na internete?
Najlepší možný scenár je, že sa vám to podarí. Budete úspešní, budete schopní sa vďaka podpore fanúšikov uživiť a budete žiť život podľa vlastných podmienok.
A najhorší možný scenár?
Získate zručnosti, ktoré vás robia 100% zamestnateľného kedykoľvek budete chcieť a potrebovať.
Nikdy nebol lepší čas stať sa tvorcom, ako teraz.
Smelo do toho. 🔥
Dnes máme historicky po prvý raz sponzora tohto newslettra. Veľmi sa z toho teším a sľubujem vám, že tu vždy budú promované len produkty a služby, za ktoré sa viem zaručiť a považujem ich za skvelé.
Doffero vám pomôže vytvoriť sexy cenové ponuky, ktoré môžete zasielať svojim potenciálnym klientom.
Ak ste ako ja kedysi, cenové ponuky posielate ako obyčajný textový e-mail.
A teda poviem vám, takto odosielané cenové ponuky ma stáli už tisíce eur.
Ťažko sa mi to síce priznáva, ale aj na forme záleží. 😜
Ja osobne Doffero používam už niekoľko mesiacov a neviem si ho vynachváliť.
Jednak výsledné cenové ponuky vyzerajú pekne a profesionálne... No obzvlášť oceňujem najmä to, že môžem jasne a logicky rozdeliť ponuku do viacerých častí. Niektoré veci naceňujem hodinovkou, niektoré sumou za projekt... Všetko je to veľmi jednoduché a ešte aj vidíte, či si už vašu cenovú ponuku klienti pozreli.
Šikovné!
Kliknite sem, registrujte si ZDARMA svoj účet a prestaňte posielať trápne cenové ponuky svojim klientom.
Ďakujem ešte raz Doffero za podporu tohto newslettra a my pokračujeme ďalej:
Hot sh*t na tento týždeň:
1) Na otvoreniach a klikoch (až tak) nezáleží. V tejto peknej prípadovej štúdii uvidíte, ako dopadol A/B test predajného e-mailu k novému produktu. Jeden email bol dlhokánsky, druhý kratučký. Podobné výsledky ako vo videu vidíme aj u nás v ACN. (Youtube/Neville Medhora)
2) Odvrátená strana diverzifikácie. Áno, je dobré mať viacero plánov a byť pripravený na všetko, čo nám život hodí pod kolená. No takýto prístup má aj temnú stránku - nevedome sa vzdávame svojich snov a predstáv o živote, a často aj svojich hodnôt. Ako z toho von? (The Crimson)
3) Každý už bude môcť byť Joe Rogan! Aspoň v tom, že bude môcť uploadovať video verzie podcastu. Túto funkciu plánuje Spotify sprístupniť už čoskoro. V článku nájdete aj link na formulár, v ktorom môžete požiadať o pridelenie tejto funkcie. (Tubefilter)
4) Nová fundraisingová platforma. Donio prichádza na Slovensko a bude robiť zdravú konkurenciu StartLabu či HitHitu. Poznám viacerých ľudí z Donio tímu a sú pre mňa zárukou, že to bude skvelá služba. (Donio.sk)
Smelo do nich! 🔥
Dominik
Konzultant Etického Marketingu. Pomáham druhým s e-mail marketingom a s tým, aby ich online kampane dávali zmysel.
Nechcel som dnes posielať tento newsletter, lebo nasilu niečo hovoriť o vojne mi nepríde ok. To by bola prvá poznámka - keď nemáte čo povedať, tieto dni je naozaj OK mlčať. Snáď teda tento email má čo povedať. Ak sa chcete zapojiť, tu je niekoľko malých krokov, ktoré môže každý z nás urobiť aj spoza počítača. 1) Pomôžte prelomiť informačné embargo v Rusku. Bežní Rusi netušia, čo sa reálne na Ukrajine deje. Ľahký spôsob, ako im to dať vedieť - nájdite si niekde v Rusku krčmu, reštauráciu alebo...
Dobre dobre, tak sme sa nevideli trochu dlhšie, než týždeň. 🙉 Paradoxom je, že som vám prestal pravidelne písať práve počas toho, ako učím kurz o email marketingu. A práve tento utorok sa budeme baviť o tom, ako dôležitá je pravidelná frekvencia 😂 Akokoľvek, nemám pre vás žiadne múdre posolstvo. Snáď len, že ďakujem tým z vás (zopár vas bolo!), ktorí ste sa ozvali a dožadovali sa svojho pravidelného newslettra od Dominika. 🖤 Užite si ako malú náplasť tento rozšírený výber top...
Ahojte kamaráti. Niektorí uvažujú o svojej tvorbe ako o monumentálnom diele. Každý jeden blog, podcast, newsletter či príspevok na IG musí byť dokonalý. Život meniaci. Nezabudnuteľný. Ja som taký bol tiež. Ako to dopadlo? Publikoval som raz za mesiac-dva. Ak vôbec. Dnes beriem tvorbu viac ako Picasso. Nie že by som bol taký dobrý (zatiaľ! 😂). Myslím tým niečo iné. Picasso tvoril jednu dielo za druhým. Keď dokončil jedno, išiel si oddýchnuť...tvorbou niečoho druhého. Za svoj život namaľoval...