Tak sme si poPlačkovali 🤷🏼‍♂️


Čaute rebeli.

Po zadržaní pseudokráľovnej slovenského instagramu dostali ľudia opäť priestor zavzdušňovať sa nad tým, ako je celé influencerské prostriedie nezdravé a aká je to celé bublina.

Nejdem sa s týmto názorom hádať (možno inokedy).

Chcel by som vám dnes pripomenúť dve veci:

1) Tvorcovia obsahu, to nie sú len Plačkové.

2) Živiť sa tvorbou obsahu je oveľa reálnejšie, než si myslíte.

Ale najskôr, kto je to vlastne tvorca?

Tvorca je pre mňa hocikto, kto tvorí akýkoľvek obsah na internete. Môžeme sa baviť o rozdieloch medzi influencermi a tvorcami, ale to bude tiež na inú debatu.

Ak tvoríte obsah na Instagrame, ste tvorca. Ak máte vlastný newsletter, ste tvorca. Ak nahrávate podcast, ste tvorca. Ak máte kanál na YouTube, ste tvorca.

Okej?

Okej.

Čiže:

Ekonomika tvorcov existuje a je oveľa väčšia, ako si myslíte.

YouTube nedávno zverejnil štatistiky, ktoré ukazujú, že prostredníctvom svojho partnerského programu vyplatil tvorcom približne 30 miliárd dolárov za posledné tri roky.

To znamená, že tvorcovia na YouTube prostredníctvom partnerského programu zarábajú približne 10 miliárd dolárov ročne.

Ešte raz.

10 miliárd dolárov.

To je napríklad 200 000 full-time jobov v Amerike, alebo vyše 700 000 full-time jobov u nás na Slovensku.

A to nie je všetko.

Väčšina aspoň stredne veľkých kanálov na YouTube má aj iné zdroje príjmu, než YT reklamy. Pre veľa z nich tvoria iné príjmny dokonca väčšinu ich zárobkov.

Tak napríklad Ali Abdaal, jeden z mojich najobľúbenejších YouTuberov, zarába vyše 3 milióny ročne…Z toho však len cca tretinu zarobí na YT reklamách.

A zvyšok?

Jeho vlastné online kurzy, natívna reklama vo videách, affiliate odmeny a podobne.

Tento pomer nie je vôbec ojedinelý a kanálov podobnej veľkosti nie je málo.

Dovolím si tvrdiť že je určite minimálne 1000 ľudí, ktorí na YT zarábajú podobné (a oveľa vyššie) čiastky.

Plus mínus kosínus povedzme, že tvorcovia na YouTube ročne zarobia 15 miliárd dolárov. V skutočnosti je to podľa mňa oveľa viac, ale dajme tomu.

Poďme ďalej.

Máme tu platformy ako Patreon, Ghost a podobne, ktorých pointa je založená práve na odmeňovaní tvorcov za ich obsah.

Máme tu Instagram a TikTok, kde ľudia zarábajú na sponzorovaných príspevkoch, väčšie profily si zakladajú vlastné značky oblečenia a kadečoho iného…

Potom tu máme milióny podcasterov...

Milióny blogerov...

Milióny tvorcov newslettrov... 😉

Buďme opäť veľmi konzervatívni a povedzme, že všetky ostatné kanály okrem YouTube zarábajú tvorcom rovnako veľa, ako YouTube. Opäť, toto je šialene konzervatívny odhad - stavil by som sa, že len taký TikTok čoskoro YouTube predbehne.

Ale okej, povedzme teda, že kombinovaný trh pre tvorcov obsahu je 30 miliárd dolárov ročne.

To je 75% všetkých miezd vyplatených na celom Slovensku. Alebo ak chcete, 2 milióny fulltime jobov.

Prečo to vlastne hovorím?

Pretože sa neustále stretávam s tým, že ľudia moje úvahy o ekonomike tvorcov a o newslettroch a o tvorbe obsahu na internete zhadzujú.

Zdá sa to nereálne, že človek môže “len” tvoriť obsah na internete na témy ktoré ho zaujímajú - a živiť sa tým.

Samozrejme, poznáme úspešné príklady takýchto ľudí. No mohlo by sa zdať, že sú to extrémne nepravdepodobné výnimky. Že stať sa fulltime tvorcom je niečo ako stať sa prezidentom.

Nuž… prezidentov je na svete dajme tomu 200.

Rozhodne menej ako 2 milióny :)

Takže áno, je 100% možné stať sa tvorcom na plný úväzok.

Nie je to ľahké, bude to trvať roky práce, ale nie je to nesplniteľný sen.

Žijeme vo svete, kde je veľmi reálne mať slušný príjem ako tvorca obsahu.

Žijeme vo svete, kde nikdy nebolo ľahšie vybudovať si vzťah s 1000 pravými fanúšikmi, ktorí vás budú podporovať, čokoľvek urobíte.

Žijeme vo svete, kde každý z nás môže byť vďaka internetu nositeľom pozitívnej zmeny.

A to vôbec nie je zlý svet.

A žiadna Plačková na tom nič nezmení :)

Hot sh*t na tento týždeň:

1) Prečo by mal každý z nás tvoriť obsah? Neviem, opýtajte sa Dana Tržila, fulltime tvorcu z ČR, ten vám o tom povie svoje 😉 (YouTube / Dan Tržil)

2) Nepracujte toľko, radí Bertrand Russell v legendárnej eseji z roku 1932 (Harper's)

3) Neplašte sa toľko za shitcoinami a akciami Tesly, aj "obyčajné" zamestnanie môže generovať dobre výsledky. (YouTube / Juraj Karpiš)

Smelo do nich! 🔥

Dominik

P. S.: Neveril som, že túto vetu niekedy vyslovím, ale začínam rád traviť čas na Twitteri. Ak tam niekto ste, toto som ja.

Dominik Harman

Konzultant Etického Marketingu. Pomáham druhým s e-mail marketingom a s tým, aby ich online kampane dávali zmysel.

Read more from Dominik Harman

Nechcel som dnes posielať tento newsletter, lebo nasilu niečo hovoriť o vojne mi nepríde ok. To by bola prvá poznámka - keď nemáte čo povedať, tieto dni je naozaj OK mlčať. Snáď teda tento email má čo povedať. Ak sa chcete zapojiť, tu je niekoľko malých krokov, ktoré môže každý z nás urobiť aj spoza počítača. 1) Pomôžte prelomiť informačné embargo v Rusku. Bežní Rusi netušia, čo sa reálne na Ukrajine deje. Ľahký spôsob, ako im to dať vedieť - nájdite si niekde v Rusku krčmu, reštauráciu alebo...

Dobre dobre, tak sme sa nevideli trochu dlhšie, než týždeň. 🙉 Paradoxom je, že som vám prestal pravidelne písať práve počas toho, ako učím kurz o email marketingu. A práve tento utorok sa budeme baviť o tom, ako dôležitá je pravidelná frekvencia 😂 Akokoľvek, nemám pre vás žiadne múdre posolstvo. Snáď len, že ďakujem tým z vás (zopár vas bolo!), ktorí ste sa ozvali a dožadovali sa svojho pravidelného newslettra od Dominika. 🖤 Užite si ako malú náplasť tento rozšírený výber top...

Ahojte kamaráti. Niektorí uvažujú o svojej tvorbe ako o monumentálnom diele. Každý jeden blog, podcast, newsletter či príspevok na IG musí byť dokonalý. Život meniaci. Nezabudnuteľný. Ja som taký bol tiež. Ako to dopadlo? Publikoval som raz za mesiac-dva. Ak vôbec. Dnes beriem tvorbu viac ako Picasso. Nie že by som bol taký dobrý (zatiaľ! 😂). Myslím tým niečo iné. Picasso tvoril jednu dielo za druhým. Keď dokončil jedno, išiel si oddýchnuť...tvorbou niečoho druhého. Za svoj život namaľoval...